Gayrimenkul Satış Oyununda ‘Oyun Sahası’nın Önemi (Uzmanlık Alanı)

Gayrimenkul Satış Oyununda ‘Oyun Sahası’nın Önemi (Uzmanlık Alanı)
11.4.2019

Gayrimenkul Satış Oyununda ‘Oyun Sahası’nın Önemi (Uzmanlık Alanı)Gayrimenkul Satış Oyunu kurallarından bir önceki yazımda genel olarak bahsetmiş ve uzmanlık alan ve saha çalışmasının başarı için şart olduğuna değinmiştim.

Gayrimenkul danışmanlarının başarılı sonuçlar alabilmesi ve satış oyununda skoru artırabilmesi için, oyun sahası (uzmanlık bölgesi) seçim ve hakimiyeti son derece önemlidir.

Bu yazımda uzmanlık bölgesinin önemi, seçimi, çalışma usulü, faydaları ve sonuca etkisi gibi konulara açıklık getireceğim. Uzmanlık ana alanı (etki sahası), tali alan (ilgi sahası) olarak belirlenir.

UZMANLIK SAHA SEÇİMİNİN ÖNEMİ

Profesyonel gayrimenkul danışmanlarının, mutlak hakimiyeti olan, muhtemelen yaşadığı bölge veya yakınında, ayrıntılı envanterini çıkardığı ve güncellediği, enerji ve zaman tasarrufu sağlayabilecek yakınlıkta ve ulaşılabilirlikte sınırları tespit edilmiş bir çalışma (oyun) alanı belirlemesi son derece önemli ve gereklidir.

Uzmanlık alanını (konut, lüks konut, ticari, arsa vb.) seçmiş olan danışman, severek ve çalışmaktan mutlu ve etkili olabileceğine inandığı uzmanlık bölgesinde çalışmalıdır.

Sınırları belirli ve kontrol edilebilir bu alan; satıcı/alıcı müşterilerimizin ihtiyaçlarını azami karşılayabilmemize imkân sağlayacağından, bilinirliğimizi destekleyeceğinden ve azami fayda sağlayacağından bizi sonuca (işlem kapamasına) kolaylıkla götürecektir.

Makul bir süre sabır ve metanetle uzmanlık bölgesinde etkili bir şekilde çalışan danışman; bölgesinin geçmiş ve gelecek projeksiyonuna, sonuçlanan ve satışa sunulan portföylere hakim olacağından, potansiyel satıcı ve alıcı müşterilerin tamamına dokunabileceğinden, bölgenin belediye uygulama, master plan ve projeleri ile tüm alt ve üst yapı imkân ve kabiliyetleri, kolaylıkları, eksikliklerine hakim olacağından; müşteri taleplerine uzmanlık liyakati ile doğru bilgileri oluşturacağından, ciddi GÜVEN oluşturacak ve danışılan kişi konumunda sonuç alabilecektir.

UZMANLIK SAHASI NASIL SEÇİLMELİDİR

Uzmanlık ana alanı; gün içinde ortalama iki kez tur atabileceğiniz, yaşadığınız bölgeye muhtemelen yakın olması ve kontrol edilebilir, tam hakimiyet sağlanabilecek genişlikte belirlenmelidir.

Uzmanlık ana bölgesi başlangıçta yaklaşık 200 bina yani 2000 konutluk bir bölgeyi kapsamalıdır.

Ülkemizde şehir merkezlerinde yılda konutların %20’sinin el değiştirdiği düşünülürse, 400 konut potansiyel portföy pastasını oluşturacaktır ve biz %10’unda yetkilenir ve sonuç alır isek, başlangıçta 40-50 satış-kiralama başarılı ve kazançlı bir sonuç doğuracaktır.

Yaklaşık 1 km çapında ana uzmanlık bölgesi çevresindeki 500 metre çapında oluşturacağımız ilgi sahası, mesaimizin ve yaşamımızın %60 oranında zamanımızı geçirip çalışabileceğimiz oyun sahamızdır.

Günlük planımızı oluşturduktan sonra ideal olarak 12 saatlik mesaimizin %20’si ofis, %60’ı saha, kalan %20’sini de müşteri görüşmeleri olarak değerlendirmemiz ideal bir süreçtir.

UZMANLIK SAHASI HAZIRLIĞI

Seçeceğiniz bölgeyi enine boyuna kafanıza yerleştirip çok ayrıntılı site site, sokak sokak envanteri çıkarılmalıdır. Kendinize bölge içerisinde röper noktaları belirleyip, enine boyuna bölgede ne var ne yok her şeyi bilmek zorundasınız. Bölgeyi adeta içinize sindirecek ve muhtarınızdan daha çok bilgiye sahip olmalısınız.

Bölgenizin alt yapı durumu, ulaşım ve eğitim olanakları, okullar, sağlık kurumları, spor tesisleri, parkları, ibadet yerleri, tarihi ve turistik imkanları, alışveriş olanakları, sosyal, kültürel ve sanat merkezleri, eğlence merkezleri gibi tüm imkân ve imkânsızlıklarına hakim olmalısınız.

Bölgenizin sosyokültürel demografik yapısı, yaşam tarzı vb. konular bilinmelidir.

Mutlaka uzmanlık bölge haritası üzerine site, okul, sağlık, ulaşım, AVM vb. tüm envanter bilgileri güncellenerek işlenmelidir.

UZMANLIK SAHASINDA ÇALIŞMA

Uzmanlık alanının; çalışmaktan mutlu olacağınız, yaşam tarzınız ve sosyokültürel yapınıza uygun bir bölge olması başarılı olmanıza anlamlı katkısı olacaktır.

Uzmanlık bölgesinde meyve toplamak sabır ve emek gerektirir. Bölgesinde etkin ve verimli çalışan bir danışman 6 ay içinde bölgede etkili olmaya çalışır. Bir yıl sonra kazanç hedeflerine ulaşır. 3 yıl sonra tam hakimiyet kurarak meyvelerini toplamaya başlar ve anlamlı kazançlar ile refah seviyesini yükseltir.

Sürdürülebilirlik ve devamlılık çok önemli ilkelerimizdir. İnanarak, hedefleyerek, çok çalışarak 3. yıldan sonra bilinirliğiniz ve güvenilirliğiniz tescilleneceğinden, FSBO aramaları yapmadan portföye ulaşma ve aranan danışman şöhretine ulaşmak mümkün olacaktır.

Bölgenizde geçireceğiniz süreçte, esnaf, taksi şoförleri, site sorumluları, berberler, müteahhitler… Kısaca gün içerisinde asgari 20 kişi ile el sıkışıp, sohbet edilip, sahamıza tohum ekmeliyiz.

Bölgemizde asgari 20 afiş-branda-tabelamızın olması etkinliğimizi artıracaktır. Tabii ki kısa sürede sonuçlandırılıp, yeni portföy brandaları ile güncellenmesi tercih edilmemizi sağlayacaktır.

Her ay site ve esnafa portföy tanıtım broşürü, üç ayda bir “haberin var mı?” broşürü dağıtmak önem arz etmektedir.

Sahibinden satış veya kiralamaya sunulan portföyler yakından takip edilmelidir. Aynı zamanda, rakip firma portföylerine de hakim olunmalıdır. Potansiyel alıcı ve kiracı adaylarınız, bölgenizdeki diğer portföylere de sizin aracılığınızla gitmeli, bunu sakın unutmayın.

Uzmanlık bölgenizde sadece doğru fiyatla, yetkilendirilmiş portföy almak yeterli değildir. Mevcut portföyümüzün özellikle “dijital pazarlama” yöntemleri başta olmak üzere, sosyal medya pazarlaması ve alternatif pazarlama yöntemi ile potansiyel alıcı müşterilerimize sunmalıyız.

UNUTMAYIN; gayrimenkul faaliyetlerinde her hamlenizden olabilecek en fazla sonucu almayı düşünmelisiniz.

Uzmanlık alanı ya da bölge çalışmanız size zaman içinde şöhret kazandıracak. Sebat ve kararlılıkla çalışarak güzel bir kazancın sahibi olacaksınız.

Bir sonraki yazımda oyunumuzun “Doğru Bir Fiyatla Yetkili Doğru Portföy Alımı” konusunda buluşmak üzere, sağlıkla bol kazançlı, bereketli haftalar diliyorum.

RW ELFİ Gayrimenkul Danışmanı

Harita Müh. Murat AYAZ

WhatsApp