Nereden Geliyor Bu Motivasyon

Nereden Geliyor Bu Motivasyon
18.1.2019

Nereden Geliyor Bu Motivasyon2019 un ilk günlerinde birçok şirketin yapmış olduğu gibi, şirketimizde de geçtiğimiz yılın değerlendirmeleri, bireysel görüşmelerle yapılan toplantılarla geçti. Ekip arkadaşlarımla birlikte üzerinde başarılı ve başarısız olduğumuz konuları gözden geçirdik. 2019 için yeni hedefler belirledik. Pek çok ekip arkadaşım büyük ölçüde çalışma ortamındaki motivasyonları ve kendi kişisel motivastyonları ile ilgili konuştu. İnsanların iş ortamında verimli olabilmeleri için motivasyon desteğine ihtiyaç duyduğu aşikar. Peki bu durumda, verimli ve etkin çalışmak için insanı ne motive eder? İçsel motivasyon ve Dışsal motivasyon kaynakları kişiye nasıl etkiler?

Eğer övgü almak, para kazanmak, ödül beklentisinde olmak, sizin için önemliyse başarınız, dışsal motivasyondan besleniyor olabilir. Dış faktörler harakete geçmek için size ilham verdiğinde, bu motivasyon kendiliğinden ortaya çıkar. Mutlaka somut bir şey olması beklenmez. Psikolojik tarafında, etrafındakilerden övgü almak, toplumda ün kazanmak düşüncesi bir görevi yerine getirmek için motivasyonu arttırmaya sebep olur.

Bazı insanlar için para akışı, gelir seviyesinin yüksekliği sonucu, elde edilen gelirler eğlenceli aktivitelere dönüştürüldükten sonra motviasyon kaynağı olabilir. Bu nedenle insanlar, hafta sonları keyifli vakit geçirilebilecek zamanlar yaratır kendilerine .Bu motivasyon biçimi bazı durumlarda ,harekte geçmeye ve itmeye odaklı olsa da, genellikle kısa süreli olacaktır. Dışsal motivasyon bazı insanlar için güçlü bir araç olabilir ancak uzun vadede sürdürülmesi çok mümkün değildir. Belirli davranışların değeri zamanla zayıflar. Ve işin karşılığında gelecek ödül, kişi için doygunluğa ulaşır. Yapılan araştırmalarda, katılımcıların çok fazla maddi ödül aldığında, verimli davranışlara geçmesinin ihtimalinin çok az olduğunu ortaya çıkarmışlardır.

İçsel motivasyon, dışsal motivasyonun aksine, bir kişinin iç arzusuyla yönlendirilen davranışları ifade eder. Dışardan gelen ödüllerin aksine, araştırmacılar iç motivasyonu olan kişilerin, daha üretken olduklarını ve daha başarılı işler çıkardıklarını belirtmektedir. Kişisel büyümeye odaklı, içsel motivasyon ,uzun vadeli ve özveri gerektiren davranışlar için çok daha güçlü bir başarı teşfiği olacaktır.

İçsel motivasyonu arttırmak için aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmak fayda sağlayacaktır.

-Öncelikle motivasyonunuz içsel mi dışsal mı olduğunu anlamak değerli olabilir.

-Dışsal motivasyon bir kişinin davranışlarını ve eylemlerini güçlendiriyor olması normaldir.Ama sürdürülebilirliği olmayacaktır. Ama bunu sürdürülebilir kılmak için, içsel motivasyonunuzun farkına varıp, işi sadece keyif alarak yapıyor olmanız sizi başarıya götürecektir.

-İç motivasyonun yüksek olması başkalarının ilgisini çekerek, diğer insanlarda da başarı tutkusu yaratır. Kendileri ve çevreleri üzerinde etki alanları oluşturur. Eğer sizinde böyle bir etki alanınız varsa içsel motivasyonunuz haraket ediyordur.

Her insanın kendi içsel motivasyonunu keşfetmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum. Ya sizin motvivasyonunuz nereden geliyor? Motivasyon kaynağınızı bulmak ,bizi daha başarılı yapacağı için değil, aynı zamanda dünya geliştikçe, toplumların, çevrenin geleceğine yön verceğine de inanıyorum.

 

WhatsApp