Kentsel Dönüşümün Amacı Nedir?

Kentsel Dönüşümün Amacı Nedir?
15.2.2017

Kentsel Dönüşümün Amacı Nedir?Kentsel Dönüşüm ile kaçak yapılaşmış alanların dönüştürülmesi, doğal afet sırasında doğrudan etkilenecek olan alanlardaki konutların dönüştürülmesi, işlevini kaybetmiş tarihi mekânların ve koruma alanlarının dönüştürülmesi, kent içinde kalmış olan tehlikeli çalışma alanlarının dönüştürülmesi ve yaşanabilir kent standartlarının dışında kalan alanların dönüştürülmesi amaçlamaktadır.

Kentsel Dönüşüm kapsamında vatandaşların daha sağlıklı, güvenli ve huzurlu şehirlerde yaşamalarını sağlamak amacıyla gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Kentsel Dönüşüm projeleri sayesinde yaşam kalitesi her geçen gün artmakta ve şehir hayatı yaşanabilir bir hal almaktadır.

Ülkemizde var olan çarpık kentleşme ve binaların zayıf yapılmış olmasından dolayı deprem ve diğer afetlere karşı çok savunmasız olan binaların yenilenmesi ve sağlıklı hale getirilmesi Kentsel Dönüşüm projeleri ile sağlanmaktadır.

6306 sayılı kanun içeriğindeki devlet destekleri ile beraber Kentsel Dönüşüm projelerini arttırmak amacıyla çıkarılıp, yürürlüğe alınmıştır.

WhatsApp